HRmapa – moje recenzja z narzędzia do badań i testów psychologicznych

Home / Bez kategorii / HRmapa – moje recenzja z narzędzia do badań i testów psychologicznych
HRmapa – moje recenzja z narzędzia do badań i testów psychologicznych
5 (100%) 3 votes

Jeśli potrzebujesz przeprowadzić badanie opinii pracowników, ocenę okresową albo test osobowościowy tanio, bardzo szybko, łatwo, i dobrze lecz nie doskonale – HRmapa jest narzędziem dla ciebie. Szczególnie, jeśli szukasz gotowego wzorca kwestionariusza, albo nie chcesz się bawić w licencje i certyfikacje, albo papierowe ankiety.

Gdy w grupie „Trener trenerowi trenerem” na Facebooku pojawiła się opcja darmowego testowania nowego narzędzia HR – nie omieszkałam sprawdzić. Zwykle gratisy są ograniczone czasowo (w tym przypadku do końca 2020 roku), więc warto szybko korzystać.

Czy jako doradca personalny i broker usług HR będę to narzędzie polecać  klientom? Wszystkim tym, którzy mają ograniczone budżety – zdecydowanie tak. Tym, którzy mogą sobie pozwolić na międzynarodowe narzędzia z najwyższej półki – nie (pod warunkiem ze nie działają na ostatnią chwile i mogą poczekać kilka tygodni na wyniki).

Jednak po kolei:

  1. Pierwsze wrażenie, rejestracja do systemu, intuicyjność i wygoda obsługi? 9/10. Po pierwsze, ktoś wreszcie wpadł na to by udostępnić zaawansowane narzędzia tak jak się wypożycza auta na godziny. Bez umowy, bez abonamentu, bez uzyskiwania certyfikacji. Po drugie, ktoś zauważył że Google jest Googlem bo ma tylko jeden przycisk na stronie. Tu jest nieco więcej, ale nadal system nie przytłacza nadmiarem funkcji, opcji, wariantów. Po jednej godzinie zabawy systemem wiesz już, jak to działa (szczególnie ze wszystko jest na razie gratis, więc możesz zamawiać co chcesz i nie bać się o koszty – eksperymentowanie nie boli). Po jednym dniu znasz już wszystkie funkcje systemu i czujesz się jak w domu. To czemu nie  10/10? Bo pewnie mogłoby być jeszcze mniej i prościej…
  2. Oferta produktowa to także 10/10. Żadna TETA czy SAP, żadne DISCi nie oferują aż tyle narzędzi badawczych. Do tego niektóre możesz sobie samodzielnie modyfikować (dopasować metryczkę badawczą do struktury swojej firmy). 9 testów osobowościowych (a każdy kilkuwymiarowy), 9 badań (od BHP po motywację), arkusze oceny okresowe dla 15 typowych kategorii stanowisk (od stażysty po prezesa, od handlowca po brygadzistę).
  3. Szybkość działania 10/10. Rejestrujesz się, aktywujesz badanie, wysyłasz linka pracownikom, po 10 minutach gotowe. A potem raport oblicza się na żywo. Wygenerowałam badanie motywacji, wysłałam do 20 osób, a potem widziałam jak system od razu aktualizuje raport wynikowy o kolejny wypełnione ankiety. Na żywo widać ile osób wypełniło ankietę, z jakiego działu, co napisały…
  4. Koszty? Tu bez oceny. Na razie większość badań jest gratis. Jeśli będą w przyszłości kosztować tyle co te kilka płatnych (od 300 zł za jedną osobę do 3600zł za 1000 osób), to będzie to jednak atrakcyjna cena. Np. jeśli chcesz przebadać przed szkoleniem 20 osób, zapłacisz 1800zł. Nigdzie na rynku nie kupimy poprawnej metodologicznie diagnozy w cenie 90zł od pracownika.
  5. Jakość merytoryczna – na razie 7/10. Widać, ze kwestionariusze tworzyli psychologowie i socjologowie, zresztą podpisało się pod systemem kilku akademików. Jednak dokładność opisów wynikowych na razie pozostawia trochę do życzenia – są precyzyjne, ale dość skrótowe.
  6. Obszerność wniosków praktycznych – 6/10. To najsłabsza strona systemu. Po badaniu dostajemy dokładne wykresy, dużo danych o badanych pracownikach. Możemy ich porównać, ustawić w ranku, ocenić potencjał. Jednak raport nie daje porad praktycznych – wiemy, jaki jest badany człowiek lub badana grupa, ale nie dowiadujemy się gdzie go awansować, jak prowadzić dla niego coaching czy jak delegować mu zadania. Tu badania typu INSIGHTS, czy NEO PI R biją HRmapa.pl na głowę. Choć z drugiej strony – także wielokrotnie wyższymi cenami.

Jeśli twórcy systemu poprawią wnioskowanie praktyczne, mają szansę stać się dostawcami pierwszego wyboru dla polskiego rynku badan HR. Jeśli nie – i tak nimi będą, dla tych którzy potrzebują narzędzia „na czwórkę” – za to szybkiego i taniego.