Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Szkolenia, wyjazdy integracyjne, gry symulacyjne, team building, badania HR, konsulting, hotele, sale konferencyjne - tu można pytać, prosić, dyskutować
Anna-w
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2016, 18:24

Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Postautor: Anna-w » 12 maja 2017, 15:49

Macie jakieś patenty, jak kupić dobre szkolenie w niższej cenie? Podzielcie się proszę... Chodzi mi nie o kupno tanio szkolenia (od firmy która po prostu jest tania), tylko o kupno ze sporym rabatem szkolenia od dobrej - i zwykle nietaniej - firmy.
My staramy się kupować poza sezonem: w wakacje, w styczniu i lutym - wtedy trenerzy mają mało zleceń i dają nam większe rabaty. Nawet do 20% zniżki od standardowych cennikowych.
Ale może macie inne sposoby na urwanie trochę z ceny?

monia
Posty: 12
Rejestracja: 11 gru 2016, 15:34

Re: Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Postautor: monia » 13 maja 2017, 5:57

Nasz sprawdzony już od lat patent to kupowanie szkoleń na poniedziałki i wtorki. Zwykle rozmowa przebiega tak:

MY: poprosimy ofertę na szkolenie z ABC
ONI: proszę bardzo, kosztuje tyle a tyle
MY: mają Państwo więcej dostępnych terminów w weekendy czy w poniedziałki, albo wtorki/
ONI: w.... (zwykle odpowiadają że w poniedziałki, nieliczne firmy odwrotnie - że w weekendy)
MY: to czy jeśli zamówimy szkolenie w te dni, kiedy Państwo mają mniej szkoleń, dostaniemy 15% rabatu?
ONI: tak (prawie zawsze się zgadzają)

to w sumie taki sam patent jak kupno szkoleń w wakacje - tyle że tutaj rozpisany na dni tygodnia.

Zresztą zwróćcie uwagę, ze w te same dni kiedy firmy szkoleniowe mają mało zleceń, tak samo mało zleceń mają ośrodki konferencyjne i na tych samych zasadach można tam dostać rabat.

admin
Administrator
Posty: 53
Rejestracja: 08 sty 2015, 9:47

Re: Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Postautor: admin » 14 maja 2017, 8:39

Ja dla swoich klientów w paru firmach załatwiłam sobie nieco inny układ. Powiedzmy że firma ma cenę 5000zł netto za dzień (czyli średnia rynkowa dla firm z dobrego poziomu, bardziej znanych). Pytam ich, ile dostanę rabatu jeśli obiecam, że kupię u nich 20 dni w skali roku. Zwykle oferują zejście do jakichś 4200-4300 (przy 10 dniach dostałabym zapewne 4500). Mówię im, że w takim razie proponuję otwartą umowę, która składa się z 4 punktów:

1. podpiszmy umowę od razu na te 20 dni, które wykorzystam przez 12 miesięcy - płacąc po 4200 za dzień.
2. ale to jest open ticket: nie muszę dziś deklarować kiedy będę potrzebować szkolenia, z jakiej tematyki i dla jakiej grupy. Po prostu jak się pojawi potrzeba to skorzystam z mojej puli 20 dni. Płacić będę na bieżąco za wykorzystane dni
3. jeśli przez te 12 miesięcy nie wykorzystam puli, to w ostatnim miesiącu zapłacę 1/2 stawki za każdy niewykorzystany dzień (jeszcze się tak nie zdarzyło, 20 dni na rok to jest 10 warsztatów, a mogę wysyłać dowolne grupy od handlowców po zarząd)
4. jednak mam prawo rozwiązać umowę jeśli z jakiegoś szkolenia będą niezadowoleni uczestnicy (niskie oceny w ankietach) lub ich przełożony (pisemna reklamacja). I przyznam że też mi się jeszcze nie zdarzyło - bat w postaci rozwiązania umowy sprawia, że firmy się nie rozleniwiają tym, że współpraca już długo trwa.

pozdrawiam
Monika

Piotr
Posty: 16
Rejestracja: 11 sty 2015, 19:55

Re: Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Postautor: Piotr » 17 maja 2017, 14:49

Nam teraz obcieli budżety o polowę, więc cwiczymy tanie edukowanie... ;-)
Naprawdę dużo można zaoszczędzić na hotelu i jedzeniu - wziąć coś skromniejszego ale rekomendowanego (choćby z opinii booking.com czy hotelnaszkolenie.pl). Firmy szkoleniowe znają czasem obiekty jedno czy dwugwiazdkowe, ale mające fajny klimat, a jednak dwójki z łazienkami, zadbaną salą i fajną kuchnią.
Pobyt dwudniowy 15 osób w wypasionym obiekcie SPA to potrafi być nawet kilkanaście tysięcy, a ten sam pobyt w pensjonaciku to trzy razy mniej.
Ja zwykle rezygnuję z noclegu przed szkoleniem: zaczynamy pierwszego dnia od 10.30 ale grupa nocuje jedną noc, a nie dwie. I nie robię wypasionych kolacji - nie stać nas - tylko ognisko z kiełbaskami.

Zagwozdek
Posty: 4
Rejestracja: 22 maja 2017, 13:43

Re: Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Postautor: Zagwozdek » 22 maja 2017, 13:59

A my na niektóre wydarzenia wyćwiczyliśmy inny patent. Mamy czasem większe grupy - np. 40 handlowców. Zbieramy ich jednocześnie, szkolą się w 3-4 salach, więc kupujemy w pewnym sensie hurtowo i z rabatem. Jeśli firma ma kilku trenerów z danej tematyki to da się tak coś ugrać.

Piotr
Posty: 16
Rejestracja: 11 sty 2015, 19:55

Re: Jak kupić taniej - czyli negocjacje z firmami szkoleniowymi

Postautor: Piotr » 26 lut 2018, 21:14

Fundacje i innne non-profitowe instytucje szkoleniowe mają czesto granty pod które mozna się częściowo podpiąć. Dotyczy to nie tylko grantów unijnych ale tez np. naukowych czy norweskich, szwajcarskich... te nie sa tylko dla malych firm ale i dla korpo. My dostalismy w Fundacji Training Projects (normalna agencja szkoleniowa z komercyjnymi tematami) niedawno grant na 1 dzien, no i dokupując drugi mielismy de facto dwudniówkę za pół ceny. formalnosci nawet niewiele - tyle ze mieli juz prawie wyczerpany limit na dany miesiac i musielismy czekac... Dobra opinie w tej materii ma tez szkola-liderow.pl ale tych fundacji jest kilkanaście: Gdanska Fundacja Ksztalcenia Menedzerów, Fundacja Rozwoju Rachunkowosci - to są wszystko instytucje szkolen biznesowych.


Wróć do „Szkolenia - dyskusje i opinie, pytania o rekomendacje”




  Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron