Ranking – najlepsi mówcy biznesowi

Home / Bez kategorii / Ranking – najlepsi mówcy biznesowi
Ranking – najlepsi mówcy biznesowi
3.7 (73.33%) 6 votes

Stworzenie rankingu najlepszych mówców inspiracyjnych, czy motywacyjnych, od dawna chodziło mi po głowie. W końcu się udało. Bazując na kryteriach – komunikatywności, autorytecie, biznesowej użyteczności czy po prostu show – powstał ranking najlepszych mówców.

 

Czytając ranking, miejmy świadomość iż ma on siłą rzeczy subiektywny charakter (bo stworzyło go grono raptem kilkunastu szefów HR i szkoleń). Choć poprzez rozbicie na kategorie i punktacje staraliśmy się wyniki zobiektywizować, to muszę zrobić dwa zastrzeżenia. Po pierwsze – jest pewna grupa mówców, których nie znamy i nie mogliśmy ocenić. Po drugie – w przemówieniu liczy się także wrażenie, a to trudno było ująć w liczbach.

Najwięcej punktów – bo aż  do 10 – przyznawaliśmy za to, czy mówca jest komunikatywny, oraz czy emanuje i zaraża słuchaczy energią (czyli unika nudy i ryzyka że przestanie być słuchany). Po 5 punktów przyznaliśmy za każdy rodzaj dużego osobistego autorytetu – biznesowego, naukowego albo np. sportowego. Ludzie chętnie przychodzą, by posłuchać autorytetów. 3 punkty dawaliśmy za tzw. show (światła sceniczne, konkursy na scenie, dobrana odpowiednio muzyka, wszelkie inne formy teatralnego budowania napięcia i prestiżu wydarzenia). Ta kategoria była zresztą najbardziej sporna – niektórzy z nas show nie lubią. Po 2 punkty przyznaliśmy praktykom biznesu (niekoniecznie autorytet, ale jednak pracował w jakimś korpo czy ma własną firmę), znane nazwisko (to tez przyciąga uwagę), czy biznesowy wymiar przemówienia (przykłady adekwatne do szkoleń biznesowych a nie np tylko świata sportu czy telewizji).

I tak powstał nasz ranking mówców, który w postaci płatnego raportu – dostępnego wraz ze szczegółowymi ocenami każdego z mówców, w każdej z kategorii tematycznych i dla każdego z ocenianych kryteriów. Koszt raportu to 4800zł netto.

Bezpłatnie ujawniam jedynie małego rąbka raportu: skład „podium”. To (w kolejności alfabetycznej): Herra Wojciech, Kudła Szymon i Szczepanik Rafał. Kto z nich wygrał, a kto był drugi? Ile punktów i za co otrzymał? Zapraszam do zakupu raportu…

I jeszcze kilka słów o tym, kto oceniał mówców. Było nas 12, prawie same kobiety z HR (co może tłumaczy dlaczego w rankingu nie ma kobiet – choć z drugiej strony Stowarzyszenie Mówców też na 54 członków ma tylko 8 kobiety). Wszystkie regularnie uczestniczymy w różnego rodzaju konferencjach typu Kadry czy Wyzwania HR, a jak wiadomo prawie zawsze otwarcie takiej konferencji to przemówienie jakiegoś znanego mówcy…